Blog

Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuruları

CLICK HERE FOR ENGLISH

BAŞVURU TARİHLERİ

13 – 24 ŞUBAT 2017

 • http://www.kimoerasmus.com/Isik/default.aspx?id=1 adresinden online başvuru yapıldıktan sonra başvuru formu ve diğer başvuru evrakları Uluslararası Programlar Ofisine (Şile Kampüsü AMF 407) teslim edilir. (E-posta yoluyla gönderilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.)
 • Başvuru evraklarının tümü eksiksiz olarak tek seferde alınacaktır. Eksik evraklı, geç başvurular kabul edilmeyecektir.
 • 24 Şubat 2017 saat 16.00 son başvuru tarihidir.

KONTENJAN LİSTESİ için tıklayın

Staj Hareketliliği için izenecek başvuru süreci Öğrenim Hareketliliği ile aynı olacaktır. Staj Hareketliliği hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. 

BAŞVURU KRİTERLERİ

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da başka ülkelerin vatandaşı olup Işık Üniversitesi’nde resmi olarak bir lisans, yüksek lisans ve ya doktora programına kayıtlı olmak
 • Genel Akademik Not Ortalaması koşulunu sağlamak
  Lisans Öğrencileri için en az 2,20/4,
  Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri için en az 2,50/4
 • Işık Exit ya da Işık Proficiency sonucu (2013 ve sonrasında alınmış sınav sonuçları geçerlidir. Erasmus Programına katılmak için gerekli minimum dil puanı 70’dirBaşvuru esnasında 70 puan koşulunu sağlayamayan öğrencelerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • 2017-2018 Erasmus Kontenjan Listesinde ilan edilen kontenjanlardan bölümünüze uygun kontenjana başvuru yapmak
 • Başvuru yaptığınız tarihte sınıfın 1. dönemini tamamlamış olmak (İkili Anlaşmamız olan çok sayıda kurum kabul için belli sayıda kredi tamamlamış olma koşulu aramaktadır. Bu nedenle başvurunun 2.sınıfta yapılması ve hareketlilik faaliyetine 3. sınıfta katılmak daha uygundur)
 • Fakülteniz tarafından yapılacak olan sözlü dil mülakatına katılmak (mülakat tarihleri daha sonra açıklanacaktır )
 • Öğrencilerin Erasmus Hareketliliğine hak kazanabilmesi için hareketliliğe katılacağı dönem için 30 ECTS karşılığı ders yükü bulunması gerekir. Erasmus döneminde alınan tüm dersler kredi karşılığı alınır ve not ortalamasına dahil edilir.

 

BAŞVURU EVRAKLARI

1) Online Başvuru Formu Çıktısı 
Online Başvuru Formu (13 Şubat 2017 öğleden sonra aktif olacaktır.)
“Başvuru Gönder” butonuna bastıktan sonra alacağınız başvuru formunun çıktısını imzalamayı unutmayınız.

2) Exit sınavı sonucu
 (Başvuru öncesi Yabancı Diller Okulu – SFL’den alabilirsiniz)
Exit sınav sonucu bulunmayan adaylar “Işık Proficiency Sınavına girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemeli ve 28 Şubat 2017 tarihinde SFL tarafından düzenlenecek olan sınava katılmalıdır.
Exit sınav sonucu olduğu halde tekrar sınava girmek isteyen adaylar da “Işık Proficiency Sınavına girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelidir.
Bu seçimden sonra geriye dönük olarak sınav sonucu girme imkanı bulunmamaktadır ve nihai puan hesabında 28 Şubat 2017 tarihli sınav sonucu kullanılacaktır. 
Sınava katılmak istediğini beyan edip sınava katılmayan öğrencilerin dil puanı “0” olarak kabul edilecektir.

3) Transkript
 (Öğrenci İşlerinden alınacak resmi güncel transkript).

NOT:  Başvuru evrakları teslim edildikten sonra evrak değişimi yapılmayacaktır.

 

SEÇİM SÜRECİ ve SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

Öğrenci seçimleri Erasmus Uygulama El Kitabında belirtilen seçim kriterlerine göre öğrencisi olduğunuz Fakülte tarafından yapılır. Erasmus öğrenci seçimi, asgari koşulları sağlayarak başvuruda bulunan öğrenciler arasından, Ulusal Ajans tarafından ilan edilen değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanlar dikkate alınarak puanların en yüksekten aşağıya doğru sıralanmasıyla gerçekleştirilir.

2017-2018 akademik yılı başvurularını değerlendirmede kullanılacak nihai yerleştirme puanı şu şekildedir:

Akademik başarı düzeyi : %50  (4’lük sistemdeki notlar YÖK’ün çevrim tablosuna göre 100’lük sisteme çevrilecektir)
Dil düzeyi : %50  (Dil Seviyesi hesabında Exit sınav sonucu %75 + Dil Mülakatı %25 olarak dikkate alınır)
Daha önce yararlanma: -10 puan Daha önce Erasmus Öğrenim ya da Staj Hareketliliğine katılmış olan öğrencilerden 10 puan kesinti yapılır
Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma: -10 puan
Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan
Şehit ve Gazi çocuklarına +10 puan

Örnek :

Genel Not ortalaması: 3,15/ 4
Exit Sınav Sonucu: 75 /100
Dil Mülakatı Sonucu: 80 /100
Nihai Yerleştirme Puanı: (80,16 x 50/100) + ( 75 x 75/100 + 80 x 25/100 ) x 50/100 = 78,205
Fakülteler tarafından belirlenen mülakat tarihleri web sayfamızda duyurulacaktır.

Yerleştirme sonuçlarına göre seçilen 2017-2018 Erasmus Aday Öğrenci listesi Işık Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi web sayfasında yerleştirme puanlarını (not ortalaması, Exit, mülakat)  içerecek şekilde ilan edilecektir.
İlan edilecek liste ikili anlaşmalar dahilinde bir kontenjana yerleşen ADAY öğrenci listesi olup, ASİL öğrenci listesi Ulusal Ajans tarafından üniversitemize ayrılan toplam hibe miktarı belli olduktan sonra ilan edilecektir. Toplam hibenin seçilen tüm öğrencileri hibelendirmeye yetmediği durumlarda hibe öncelikle -öğrenci sayıları oranında- Fakültelere paylaştırılır. Fakültelere paylaştırılan hibe nihai puan sıralamasına göre öğrencilere dağıtılır.


BAŞVURU ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Ortak kullanılan ikili anlaşmalar hariç, sadece bölümünüze ait kontenjanlara başvuru yapabilirsiniz.
 • Her öğrenci Güz ya da Bahar olmak üzere 1 dönem için seçilecektir.
 • Tercih ettiğiniz kurumun akademik takviminin Işık Üniversitesi akademik takvimi ile uyumlu olmasına dikkat ediniz.
 • Hareketliliğe katıldığınız döneme ait derslerin notları ile birlikte transferinin bir sonraki akademik dönemin geç kayıt dönemi sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu nedenle Güz dönemi tercih edecek öğrencilerimizin mutlaka gitmek istedikleri okulun final sınavları dönemi ile Işık Üniversitesi Bahar dönem geç kayıt dönemi arasında en az 4 hafta olmasına dikkat edin.
 • Program kuralları gereği öğrencinin son döneminde Erasmus programına katılması ve derslerini transfer edip mezun olmasında bir engel bulunmamaktadır. Son dönemini yurt dışında geçirmek isteyen öğrencinin öncelikle bağlı olduğu Fakülteden onay alması tavsiye edilir.
 • Bir dönemde 30 ECTS eşdeğeri dersin kredi karşılığı alınması zorunludur. Bu nedenle tercih ettiğiniz kurumda Erasmus döneminde alabileceğiniz dersler olup olmadığını mutlaka ilgili üniversitenin Web sayfasından (ECTS Course Catalogue, ECTS Info Pack vb. başlıkları altında olabilir) kontrol ederek, tercihlerinizi Erasmus Bölüm/Program Koordinatörünüze danışarak yapınız. (Bkz. Erasmus Bölüm Koordinatörleri Listesi)
 • Tercih edeceğiniz üniversitesinin başvuru koşullarını kontenjan listesinden ve üniversitelerin web sayfalarından inceleyip, gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ediniz. Özellikle Almanya, Avusturya, İspanya ve İtalya’daki üniversitelere başvurunuzda kabul sorunu yaşamamak için gerekli dil seviyesi şartlarını önceden araştırmanızı tavsiye ederiz.


Online Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formunun linkine gidin: http://www.kimoerasmus.com/Isik/default.aspx?id=1
Kayıt Ol seçeneği ile sistem kaydınızı yapın.
Email adresinize gelen aktivasyon maili ile hesabınızı aktive edin. Aktivasyon maili kimi zaman Spam/ Junk kutusuna düşmektedir.
Daha sonra aynı link üzerinden (http://www.kimoerasmus.com/Isik/default.aspx?id=1) “Sistem Giriş” seçeneği ile önceden belirlediğiniz şifreyi kullanarak forma ulaşabilirsiniz.
Başvuru gönder butonuna basmadan önce formdaki tüm alanları doldurduğunuzdan emin olun.

 

Öngörülen Başvuru ve Seçim Takvimi

13 – 24 Şubat 2017

 

Başvuruların Online Sistem Üzerinden Alınması Uluslararası Programlar Ofisi
28 Şubat 2017 İngilizce Dil Sınav Sonucu Olmayanlar İçin Işık Proficiency Sınavı

 

SFL
3 Mart 2017

 

Başvuru Listelerinin Fakültelere İletilmesi Uluslararası Programlar Ofisi
6 Mart – 10 Mart 2017 Dil Mülakatları ve Öğrencilerin Kontenjanlara Yerleştirilmesi

 

Fakülteler
13 Mart 2017

 

Yerleştirme Sonuçlarının Uluslararası Programlar Ofisine İletilmesi

 

Fakülteler
16 Mart 2017 Yerleştirme Sonuçlarının Kontrolü ve ADAY Yerleştirme Sonuçlarının Öğrencilere İlanı

 

Uluslararası Programlar Ofisi
Temmuz – Ağustos 2017

 

Ulusal Teklif Çağrısı Hibe Dağıtım Sonuçlarının İlanı

ASİL Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

Uluslararası Programlar Ofisi

 

Gidilen Ülkelere Göre Aylık Hibe Miktarları

*İsteyen öğrenciler maddi destekten feragat edebilir, yedek listede olmaları halinde programdan hibesiz yararlanabilir.

Hayat pahalılığına göre ülke türleri Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi (€) Aylık Öğrenci Staj Hibesi (€)
1. Grup Program Ülkeleri Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre*, Birleşik Krallık 500 600
2. Grup Program Ülkeleri Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye 400 500
3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya 300 400

*İsviçre Program ülkesi olmadığı için bu ülkeye gidecek öğrencilerin hibesi İsviçre Ulusal Ajansı tarafından ödenecektir. Hibe için farklı süreci gidilecek kurumla beraber tamamlanmalıdır.